Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

    Ce inseamana Bootabil ?

    FizZle
    FizZle
    Fondator
    Fondator


    Mesaje : 101
    Reputatie : 0
    Data de inscriere : 06/02/2014
    Varsta : 27
    Localizare : Barlad

    Ce inseamana Bootabil ? Empty Ce inseamana Bootabil ?

    Mesaj Scris de FizZle Dum Feb 16, 2014 9:57 am

    Cu totii am auzit de CD-uri/DVD-uri/Flash-uri bootabile, nu ? Ei bine, sunt sigur ca multi nu stiu ce inseamna termenul de bootabil, desi exista in vocabularul lor. Asadar, consider ca este util acest thread.

    Ce inseamna un dispozitiv bootabil ?
    Denumim un dispozitiv de stocare bootabil atunci cand acesta contine software ce permite instalarea sau incarcarea unui sistem de operare. Problema bootabilitatii se pune in special atunci cand dorim sa instalam un sistem de operare – fie ca avem un calculator nou fie ca dorim sa instalam din nou sistemul de operare sau o versiune mai noua a acestuia.

    De regula bootatbile sunt discurile de pe care instalam sistemul de operare. Aceste discuri sunt concepute in special pentru situatiile in care avem de-a face cu un calculator nou, fara nici un fel de software instalat. Dupa instalarea sistemului de operare hard disk-ul devine, la randul sau, bootabil.

    Oridinea de boot:
    Orice dispozitiv de stocare poate fi folosit pentru a incarca codul de boot. Asadar putem boota de pe discheta, hard disk, unitate optica interna sau externa, hard disk, ZIP drive, unitati de banda, USB drive, card de memorie iar in anumite conditii – prin intermediul placii de retea – chiar si pe dispozitivele de stocare conectate la alte calculatoare.

    Pentru ca PC-ul nostru sa booteze de pe dispozitivul de stocare potrivit (de regula de pe hard disk si la nevoie de pe unitatea optica sau alte dispozitive) acesta tine cont de o anumita ordine de boot – unde intotdeauna exista un prim dispozitiv de bootare urmat de altele. Daca pe primul dispozitiv de bootare nu gaseste cod bootabil calculatorul va cauta seceventa de boot pe urmatorul dipozitiv din lista si asa mai departe.

      Data/ora curentă este: Vin Mai 17, 2024 12:34 am